sobota, 23 lipca 2016

Obszar nierozpoznany („Zeszyty Komiksowe”, nr 16)

Paweł Chmielewski
("Projektor" - 1/2014)
Nowy numer najważniejszego periodyku poświęconego komiksowi w Polsce zbudowany został na dwóch tematach. Pierwszym jest zbiór wspomnień i próba dokumentacji pierwszej dekady opowieści rysunkowych po „okrągłym stole”. 
To epoka zinów, ksera, pierwszych wydawnictw udostępniających światową klasykę (TM-Semic). Dwa obszerne artykuły traktują o Kielcach. Jeden przybliża okres wydania „Księgi miecza” Jerzego Ozgi i I Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu aż do ukazania się „Barbarzyńców” Ordona, Urbańskiego i Rybarczyka, drugi omawia najnowszą ekspozycję kieleckiej twórczości „YES’T prawie OK 2”.
W numerze znalazło się również kilka artykułów odnoszących się do najgłośniejszej (dla środowiska) książki ostatnich miesięcy – „Komiksu w szponach miernoty” Jerzego Szyłaka. Obok wywiadu z autorem są wypowiedzi polemiczne i materiały ujawniające kontekst powstania publikacji. 
„Zeszyty Komiksowe”, nr 16 (polski komiks lat dziewięćdziesiątych), s. 150, Centrala, Fundacja Tranzyt, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Poznań 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz