sobota, 23 lipca 2016

Tuszem, dymkiem, ołówkiem, tabletem (Warsztaty Targi Kielce, wystawa Wojewódzka Biblioteka publiczna)

("Projektor" - 3/2014)
Tytuł wystawy otwartej w Galerii „Interior” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mówi dużo o specyfice komiksu jako sztuki z pogranicza literatury i plastyki. Wernisaż był elementem konferencji zorganizowanej dla bibliotekarzy, studentów i młodzieży szkolnej.
O fenomenie komiksu i zjawiskach kulturowych z nim związanych mówił Artur Wabik z Krakowskiego Centrum Komiksu. Potem Paweł Chmielewski przybliżył krótką historię kieleckiego środowiska, zaś Tomasz Łukaszczyk narysował niewielką historyjkę obrazkową.
Dzień wcześniej w Centrum Kongresowym Targów Kielce ponad siedemdziesięciu uczniów z kieleckich szkół uczestniczyło w warsztatach „Jak narysować komiks?” przygotowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. O scenariuszu na przykładzie fragmentów z „Mistrza i Małgorzaty” opowiadał Paweł Chmielewski, a ilustracją krótkiego tekstu zajął się Tomasz Łukaszczyk.
Kilkadziesiąt plansz narysowanych przez młodzież – monochromatycznych, barwnych, w różnorakiej stylistyce, pokazujących moment spotkania pary tytułowych bohaterów powieści Bułhakowa – przekonuje, że komiks może być doskonałym medium, nie tylko uczącym wrażliwości plastycznej, ale inspirującym do poznania klasyki literatury światowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz