piątek, 22 lipca 2016

Skrzetuski w poetyce muralu

Sławomir Zajączkowski
("Projektor" 1/2014)
Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałem cykl artykułów „Sienkiewicz w światowym komiksie” w pierwszym i trzecim numerze magazynu „Projektor”. Chciałbym redakcji pogratulować ujęcia tematu i podziękować za przybliżenie największych polskich i zagranicznych komiksowych adaptacji prozy polskiego noblisty.
Można by rzecz, że związki polskiego komiksu z Sienkiewiczem datują się od samego początku historii polskiego komiksu. Wszak jeden z pierwszych polskich komiksów drukowany w odcinkach w 1919 r. w odcinkach nosił tytuł „Ogniem i mieczem, czyli Przygody szalonego Grzesia” (rys. Kamil Mackiewicz). I choć komiks opowiadał o przygodach żołnierza na frontach I wojny światowej na wschodzie, to jednak wydaje się, że nawiązanie w tytule komiksu do utworu Sienkiewicza nie mogło być przypadkowe.
Ostatnią znana mi próba zmierzenia się z „Ogniem i mieczem” pochodzi z 2008 r. Tym razem za adaptację zabrał się twórca nietuzinkowy, autor znany głównie z tworzenia słynnych w kraju murali – Rafał Roskowiński.
Roskowiński narysował swój komiks w kresce i kolorystyce, znanej z murali. Jest to niewątpliwie ciekawe plastycznie ujęcie, jednak komiks jest dosyć nierówny. Komiks można ściągnąć ze strony artysty lub kupić pisząc na adres podany na stronie artysty (http://www.rrstudio.pl/rafal-www/). Dla miłośników murali Rafała Roskowińskiego i dla miłośników Sienkiewicza, na pewno będzie to praca interesująca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz